Besyo Nedir?

[vc_row][vc_column]

[vc_column_text] Beden Eğitimi Spor Yüksek Okullarına (BESYO) yada herkesin bildiği eski adıyla Spor Akademileri özel yetenek sınavlarına hazırlık son yıllarda gerçektende önüne geçilemeyen bir sektörün doğmasına sebep olmuştur. Bu sektör elbette ki herkesin bildiği gibi spor akademileri hazırlık kursu sektörüdür. Bu gün gerçektende çok büyük paraların döndüğü ve birçok söylentinin çıktığı sektörde doğru yanlış birçok farklı uygulama bulunmaktadır. Öğrenciler bu uygulamaların içinde maalesef bir tek amaç uğruna sömürülmektedirler. Elbet teki bu amaç yalnızca ve yalnızca para kazanma amacı olmuştur. İçlerinde ki para hırsı ile kaliteli ve doğru hizmet vermeyi ikinci planda tutan sadece kendi kazancını düşünen kişi ve kuruluşlardan dolayı öğrenci ve velilerin bu tip kurslara olan güveni sarsılmıştır. Bu güvensizlik ortamında ne yapacağını bilemeyen ve dolayısıyla mağdur durumda olan, öğrenci olmuştur.

Öyle ki çok iyi bir hazırlık dönemi gerektiren üniversitelerin yetenek sınavlarına öğrenciler kendi kısıtlı imkânları ile hazırlanarak adeta işlerini şansa bırakmışlardır. Bu sebepten de başarısız olan öğrenciler başarısız olmalarını başka sebeplere bağlamışlardır. Bütün bunların sonucunda ise Spor Akademilerine karşın çok yanlış bir anlayış ortaya çıkmıştır. Spor Dershanesi olarak ilk başta bu anlayışı ve bu anlayıştan ötürü ön plana çıkan yanlışları ortadan kaldırmaya yönelik birçok çalışma yapmaktayız. Bu alanda yaptığımız en önemli çalışma öğrenci ve velilere yetenek sınavları hakkında her türlü danışmanlık desteğini uzman kadromuzla sunmaktır. Öğrencilerimizin yetenek sınavlarına ilişkin bilgi yetersizliği bu gün bizlerinde en çok sıkıntı çektiği noktadır.

Her yıl değişen sınav türleri ve hesaplamaları hakkında gerekli bütün bilgileri ihtiyacı olan herkese ulaştırmayı amaçlayan Spor Dershanesi bu yolla öğrenci ve velilerinin mağdur durumda olmaması için çalışmalarını sürdürmektedir. Unutmayın ki çok fazla öğrencinin talep ettiği fakat sınırlı sayıda öğrencinin alındığı yetenek sınavları bir yarıştır ve eleme şeklinde yapılmaktadır. Elemenin olduğu her yerde de çok iyi bir hazırlık sürecine ihtiyaç vardır.

İşte bu hazırlık sürecinde Spor Dershanesi olarak hiçbir şekilde çıkar gözetmeden öğrenci için doğru olan ne varsa onu yapan bir kurum olmayı tercih etmekteyiz. Çalışmalarımız asla ve asla tahmini veya mantıksal değerlere göre değil tamamen ölçme ve değerlendirmeye dayanmaktadır. Hiçbir sayısal değeri olmayan hiçbir şekilde temel alınmaması gereken bazıları tarafından başarı veya başarısızlık sayılan değerlendirmelerin aslında hiçbir önemi olmadığını yıllardır haykıran Spor Dershanesi tamamen bilimsel ve istatistiklere dayanan danışmanlık bilgilerini arzu eden herkese sunmaktadır.

Amacımız; imkânsız gibi gözüken yetenek sınavlarındaki başarılı olma ihtimalinizi mümkün kılmaktır.

İşinizi şansa bırakmamamız ve kazanan tarafta olmanız dileğiyle…

 

 

YETENEK SINAVLARI HAKKINDA

Hayatında hiç yetenek sınavı görmemiştir. Annen baban ya da dershanedeki rehberlik hocan ancak torpil var derler. Herkesin mutlaka bir tanıdığı vardır beden eğitimi spor yüksekokuluna torpille giren ismi ne peki dersin kazanan öğrencinin kim sokmuş onu okula cevap yok! Çünkü söylenenlerin hepsi ön yargıdan bilgisizlikten başka bir şey değildir ve gerçek dışıdır. Maalesef Türk insanın en büyük hastalıklarından biri bu noktada herkesin bilgisi olsun olmasın her şeyden anlaması ve yorum yapması yüzünden yıllardır kötü gözle bakılmaktadır yetenek sınavlarına. Eskiden bilgisayarların olmadığı teknolojinin bu kadar gelişmediği dönemlerde elbette ki bazı sakıncalı durumlar vardı yetenek sınavlarında. Fakat bu gün her şeyin bilgisayar ortamında yapıldığı birden fazla kamerayla kayda alınan hatta internet üzerinden tüm Türkiye’nin canlı yayın izleyebildiği (Sakarya Üniversitesi sınavını canlı yayın vermektedir) yetenek sınavları gayet şeffaf bir şekilde yapılmaktadır. Her okulun farklı sınav yapması yaptığı bu farklı sınavı farklı bir şekilde değerlendirmesi ölçme değerlendirme bilmeyen veli, öğrenci, öğretmen üçlüsünün yetenek sınavlarına olan bakış açısını olumsuz yaptığından söz edebiliriz.
Spor bir birimdir yetenek sınavlarında spor bilimciler tarafından yapılmaktadır. Kesinlikle yetenek sınavlarında torpil yoktur.
Peki, neden torpil söylentileri bu kadar fazla?

Bunun üç sebebi var!

  1.  Sporcu ben yapamadım demez!Yetenek sınavlarına giren öğrencilerimiz sınavlardaki olumsuz performanslarını hep başka sebeplere dayandırmaktadır. Sınavın sonucu olumlu olursa ben yaptım, ben iyi sporcuyum diyen öğrenciler başarısız olmaları durumunda ise torpil var kendi adamlarını alıyorlar demektedirler. Maalesef ben yapamadım iyi çalışmadım demek yerine yetenek sınavlarını suçlamaktadırlar. Bu durum torpil söylentilerini arttırmaktadır.
  2. Yetenek sınavlarının karmaşık ve anlaşılmaz sistemleri.Türkiye de 60’ın üzerinde BESYO bulunmaktadır. Bunların hepsi farklı sınav yapmaktadır. Yaptıkları bu farklı sınavları da değişik hesaplama sistemlerin de değerlendirdikleri için her okula giren öğrenci tipi değişmektedir. Okullardan bazıları YGS puanına, bazı okullar sporculuğa, bazıları hem YGS hem de sporculuğa önem vermektedir. Aileler, öğrenciler ve hatta öğretmenler yetenek sınavlarında ki standart sapma, AOBP, sınav standart puanı, ek katkı puanı gibi sistemlerden haberdar değillerdir. Bu durum torpil söylentilerini arttırmaktadır.
  3. Umut tacirleri.Torpil söylentilerinin en tehlikeli çıkış sebeplerinden biri de öğrencilerin umutlarını çalan sahtekarlardır. Bu noktada kurs yapan bazı kişiler seni kesin okula sokarım diyerekten öğrencilerden çok ciddi paralar talep etmektedirler. Zaten herkesin torpil olduğunu düşündüğü bu alanda fırsatçılıktan başka bir şey yapmayan bu kimseler bazen tanıdığınız biri bazen beden eğitimi öğretmeniniz bazen de kurs yapan kişiler olabilir. Zaten kendi hakkıyla okula girme ihtimali yüksek öğrencilerden seni torpille soktum diyerek para alan ve yetenek sınavlarında torpil yaptığını söyleyen bu sahtekârlar maalesef öğrencilerimizin hayallerini çalmaktadırlar.

[/vc_column_text]

[vc_separator][/vc_column][/vc_row]

Style switcher RESET
Color settings
Color1
Color2